Diákújságíróink cikkei

Ilyen veszélyei lehetnek az internethasználatnak

Szerző: Csákány Tifani 9.C

Az internetnek rengeteg hasznos és káros tulajdonsága van, amiről akár egy regényt is lehetne írni, viszont ez most nem így lesz. Ez tipikusan egy olyan téma, amit kimerítettek az előadások folyamán, de azért lehet tudok újat mondani.

  1. Közösségi média- a közösségi média hasonlóan magához az internethez rengeteg előnyt és hátrányt rejt magában. Előnyei közé sorolható a kapcsolattartás olyan személyekkel, akikkel nem tudunk gyakran találkozni, ismerkedhetünk, feltölthetünk, megoszthatunk élményeket, képeket, videókat egyes személyes dolgainkról. Viszont ennek megvannak a hátulütői, ha például a nyaralásunkról osztunk meg adatokat, akkor ezt könnyen kihasználhatják lopásra, betörésre, ugyanis az adatlapunkon olyan adatok és információk is megtalálhatók, amire már nem is emlékszünk, hogy megadtuk a regisztrációnál. Ilyenek például: lakcím, telefonszám, stb.
  2. Kéretlen tartalom- a kéretlen tartalom olyan, ami a nevéből adódóan nem kívánt tartalom, felnőtteknek szóló oldalak, reklámok arról, hogy nyerhetsz valamit, ha megadod a bankszámlaszámod, és még sok más egyéb, ezt viszont valamilyen szinten lehet szabályozni az Adblock nevű zároló beállítással, vagy a „gyermekvédő- program” aktiválásával magán számítógépen.
  3. Játékok- Az utóbbi néhány évben elterjedtek az online játékok, amelyek függőséget okozhatnak, ezzel persze nem arra szeretnék célozni, hogy ne kapcsolódjunk ki kedvenc játékaink társaságában, de tartsunk mértéket. A Fortnite, Pub-g, Call of Duty és a GTA (Grand Theft  Auto) mára már igazi hírnevet szereztek az online játékok világában. A Fortnite játékra regisztrált emberek száma meghaladta 250 millió főt, a Pub-g azonban köröket ver a Fortnitera, mivel a több mint 400 millióan regisztráltak, és naponta átlagosan 70 ezer ember játszik vele. Brendan Greene a játék tervezője hamar milliárdos lett és cége mára 4,6 millió dollárt ért, és ennek a száma egyre csak nő.
  4. Függőség- manapság már nem bírnának ki 48 órát úgy, hogy ne használnánk mobilhálózatot vagy wi-fit, ami bizonyos értelemben annyira nem meglepő, hiszen mi ebbe a korba születtünk bele, de a függőség az már teljesen más dolog. Amikor leteszed a telefonod éjszakára és az ujjaiddal elkezdesz dobolni, az nagy valószínűséggel azért van, mert az agyunk hozzászokott a folyamatos információ bevitelhez, azaz nyugtalan kézmozdulatokkal az agyunk próbál üzenni, hogy ismét kapcsold be a telefonod, a számítógéped, vagy bármit, ezeknek a megvonása súlyosabb tüneteket idéz elő:

-időérzék elvesztése

-agresszió

-nyugtalanság, idegesség

-pszichikai vágy a használatra

Összegzésképpen szerintem az interneten szinte egyforma arányban vannak hasznos, illetve káros dolgok, de mi döntjük el, hogy számunkra mi is az, ami káros, használhatunk közösségi médiát, de nem kell azt is ki posztolnunk, hogy most éppen milyen porszem szállt el előttünk, szabályozhatjuk a kéretlen tartalmakat, játszhatunk online, de tartsuk meg a mértéket. Az internet egyaránt megkönnyítheti, de meg is nehezítheti az életünket.